Każdy posiadacz samochodu zobowiązany jest do wykupienia polisy OC — ma ona zagwarantować usunięcie ewentualnych szkód, wyrządzonych innym osobom w wyniku użytkowania pojazdu. Czy możliwe jest również opłacenie z niej kosztów holowania uszkodzonego w wypadku auta?
Kto płaci za holowanie po wypadku?
Co do zasady koszty naprawy szkód, powstałych w wyniku wypadku komunikacyjnego, pokrywa osoba, która go spowodowała. Należy przy tym zaznaczyć, że w polskim prawie obowiązuje zasada pełnego odszkodowania. Oznacza to, że sprawca zobowiązany jest:
- do likwidacji szkody;
- do zwrotu poszkodowanemu korzyści, jakie ten mógłby osiągnąć, gdyby szkoda nie powstała.
W sytuacji, gdy osoba, która spowodowała wypadek, ma wykupione OC, obowiązek ten przechodzi na wystawcę polisy. W związku z tym zakres usług, jakie powinien opłacić ubezpieczyciel, jest niezwykle szeroki — jak czytamy na stronie www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/z-oc-sprawcy, z OC można pokryć m.in. koszty przewozu pojazdu lawetą lub jego holowania. Właściciel uszkodzonego samochodu ma przy tym nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek skorzystania z takich usług (dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy pozostawienie pojazdu w danym miejscu może przyczynić się do zwiększenia rozmiaru szkody).
Koszty holowania po wypadku drogowym — czy towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić ich zwrotu?
Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą co prawda uchylić się od obowiązku pokrycia z OC sprawcy kosztów holowania uszkodzonego auta, jednak często kwestionują wysokość rachunków. Zwykle podawany jest przy tym argument, odnoszący się do rzekomo zawyżonych stawek. Warto więc — dla pewności — korzystać z usług rzetelnych przedsiębiorstw, proponujących rozsądne warunki cenowe. Ofertę tego typu można znaleźć na przykład w zakładce Laweta z OC sprawcy, będącej częścią witryny internetowej znanej firmy pomocy drogowej, działającej w okolicach Wrocławia.
Dodajmy, że nawet w przypadku wysunięcia przez ubezpieczyciela wspomnianego wcześniej argumentu, poszkodowany kierowca nie stoi na straconej pozycji: może się on odwołać od decyzji towarzystwa ubezpieczeń, a w razie bezskuteczności złożonej reklamacji — zwrócić się o pomoc do Rzecznika Finansowego lub skierować sprawę na drogę sądową.
Cena holowania z OC sprawcy a obowiązek minimalizacji szkód
Wystawcy polis OC, kwestionując wysokość rachunków za holowanie, najczęściej powołują się na ciążący na poszkodowanym obowiązek minimalizacji szkody — według nich oznacza on, że kierowca winien dokonać analizy dostępnych ofert pomocy drogowej i wybrać spośród nich najtańszą (lub przynajmniej taką, której cena nie odbiega od średniej). W rzeczywistości jednak ofiara wypadku często jest w szoku, co uniemożliwia jej prowadzenie skomplikowanych rozważań. Zdarza się również, że decyzję o wyborze konkretnego holownika podejmuje obecna na miejscu Policja. W sytuacjach takich trudno więc o jakiekolwiek analizy.
Cena holowania z OC sprawcy wypadku — jaka jest opinia Rzecznika Finansowego?
Wobec licznych niejasności, dotyczących zasad holowania opłacanego z OC sprawcy wypadku, za wyznacznik właściwego postępowania może być uznana opinia Rzecznika Finansowego, wyrażona w raporcie w sprawie likwidacji szkód komunikacyjnych z 2017 roku. Według niej osoba poszkodowana ma dowolność w wyborze firmy, która odholuje jej samochód. Cena takiej usługi nie musi być przy tym najniższa — wystarczy, że nie będzie ona rażąco odbiegać od lokalnych stawek. Warto zauważyć, że opinia ta ma mocne podstawy — oparta jest na orzecznictwie Sądu Najwyższego.
Holowanie opłacane z OC sprawcy wypadku — gdzie szukać wykonawcy takiej usługi?
Jako że Rzecznik Finansowy jasno odnosi się w swej opinii do lokalnych stawek, warto szukać usługodawcy w rejonie, w którym doszło do wypadku. Należy ponadto pamiętać, że wiele firm uzależnia cenę holowania od ilości kilometrów, które musi pokonać ich pojazd w drodze na miejsce zdarzenia — skorzystanie z pomocy drogowej, której siedziba jest odległa, może więc nie spodobać się ubezpieczycielowi i prowadzić do niepotrzebnych konfliktów. Stawki za holowanie pojazdu z OC sprawcy wypadku nie powinny też odbiegać od cen, stosowanych przez dany podmiot w odniesieniu do usług świadczonych w innej sytuacji.
Na jaką odległość można holować pojazd z OC sprawcy wypadku?
Ubezpieczyciele niekiedy twierdzą również, że holowanie po wypadku, opłacane z OC sprawcy, powinno zakończyć się w najbliższym warsztacie. Również w tym przypadku można kwestionować ich stanowisko, powołując się na wspomnianą wcześniej zasadę pełnego odszkodowania. Należy jednak pamiętać, że orzecznictwo sądów w tej akurat kwestii ma zindywidualizowany charakter — uwzględnia ono m.in. sytuację poszkodowanego oraz okoliczności uszkodzenia pojazdu.