Dlaczego stelaże podtynkowe są tak modne?

Stelaż podtynkowy to rozwiązanie, do jakiego przekonuje się coraz więcej Polaków. Skąd wynika taka popularność – czytaj dalej a także dowiedz się więcej o stelażach w nowoczesnej ubikacji!
W Polskich sklepach produkty te zaczęły pojawiać się już w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wówczas podchodzono do nich z dużym sceptycyzmem, obawiając się zwłaszcza awaryjności instalacji skrytej w ścianie. Dziś rozwiązanie to jest powszechnie uważane za w pełni wygodne, odpowiednio wytrzymałe, a także – podnoszące elegancję i funkcjonalność ubikacji. Toaleta z podwieszaną ceramiką nabiera modernistycznego klimatu i wydaje się być przestronniejsze. Natomiast, żeby móc radować się taką właśnie łazienką, należy najpierw dobrać odpowiedni stelaż. Awarie instalacji wodnej to wielkie koszty, dyskomfort i przede wszystkim stres, jakiego chcemy uniknąć. Różnorodność rozmiarowa konstrukcji podtynkowych tworzy zróżnicowanie ich cen. Właściwą zasadą jest, że im bardziej wyszukany stelaż (krótki, wąski, itp.), tym kosztuje więcej. Należy jednak dostrzec, że w większości przypadków większy koszt zakupowy wynagradzany jest ostatecznym designem oraz funkcjonalnością łazienki. Przed wykonaniem jakichkolwiek prac sprawdźmy natomiast, czy stelaż został w sposób właściwy zamontowany. Potencjalna nieszczelność, jaka zostanie zauważona już po wykonaniu zabudowy, może przysporzyć nam sporo kłopotów. Wybór konkretnej wielkości zabudowy stelaża determinuje o późniejszej lokalizacji wyłączniku spłukującego wodę. Przy niskiej zabudowie stelaża przycisk będzie maskowała uniesiona deska od wc. Rozwiązanie to posiada swoje wady a także zalety, co świadczy o konieczności dopasowania go do własnych preferencji.

Stelaże podtynkowe do WC to nie tylko ukłon w stronę estetyki, tylko przede wszystkim optymalizacja powierzchni w łazience – zyskuje ona na przestronności, wygodzie i funkcjonalności. Decydując się na stelaż należy natomiast pamiętać, iż bardzo ważny jest jego poprawny montaż.
Najczęstszym modelem stelaży podtynkowych są te dedykowane do mis WC. Jednocześnie ich zastosowanie w łazience jest niezwykle eleganckie i funkcjonalne. Zamontowanie podwieszanej miski WC albo bidetu daje poczucie większej przestrzeni wnętrza, widoczna jest, bowiem wyłącznie ceramika a także włącznik spłukujący, natomiast cała instalacja schowana jest w ścianie. Ponadto takie rozwiązanie ułatwia zachowanie higieny zarówno samej ceramiki, jak i posadzki w jej pobliżu. Wybierając stelaż upewnijmy się, że wybraliśmy do sedesu, a nie do bidetu. Wyglądają jednakowo przez co łatwo może dojść do pomyłki sięgając na półkę z asortymentem. Artykuły do zabudowy lekkiej – przeznaczone są do instalacji w ścianach gipsowo-kartonowych. Wyróżniają się przede wszystkim dużo łatwiejszym oraz szybszym montażem. Podstawą ich budowy jest rama samonośna, jaka jest zbudowana ze stali. Dzięki jej formie, stelaż można zainstalować zarówno w ścianach działowych, masywnych, jak ich w ściankach instalacyjnych. Stelaże do zabudowy lekkiej wyposażone są w specjalistyczne wsporniki, jakie umożliwiają montaż. Należałoby zaznaczyć, że możliwe jest obudowanie ich dodatkową płytą wodoodporną. Stelaż podtynkowy jest przeważnie zabudowywany przy pomocy płyt G-K. Możemy również zastosować płyty pokrywające innego typu jak np. płyty osb, które dzięki większej odporności w porównaniu z płytami G-K mogą być wykorzystywane, jako pojedyncza płyta. Stosując stelaże do zabudowy lekkiej możemy otrzymać niezbędne w toalecie półki czy możemy wykonać wyspę. Stosując konstrukcje do zabudowy ciężkiej, możemy natomiast spłuczkę zamontować i wkomponować w ścianie z cegieł, uzyskując tym samym więcej powierzchni w niewielkich łazienkach.

One thought on “Dlaczego stelaże podtynkowe są tak modne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 1 =