Nie bez powodu buduje się w niektórych pomieszczeniach, bez możliwości instalacji kominka – na przykład w mieszkaniach w bloku – imitacje kominkowe lub kominy gazowe. Stanowi to pośrednie rozwiązania dla tych, którzy checiliby mieć w swoim salonie chociażby kawałek owego urokliwego wyposażenia.
Aranżując salon z kominem, należy dokładnie się zastanowić nad kierunkiem, w jakim ma być urządzone pomieszczenie. Najczęściej decyduje o nim wygląd obudowy kominka. Może ona być skonstruowana w stylu tradycyjnym z kamienia, kafli czy cegły czy z materiałów przeznaczonych stylowi współczesnemu. W całości kompozycji należy zadać o analogicznie odpowiedni odcień osłony kominkowej. Zdeterminuje on czy kominek będzie podstawową ozdobą mieszkania, albo też będzie się w nie wtapiał. Warto również pamiętać, że wbrew powszechnym opiniom kominek wolno zastosować także we mieszkaniach tradycyjnych, jak oraz współczesnych. Kluczowe znaczenie przy aranżacji salonu z kominkiem ma również wybór modelu kominka. Tutaj producenci oferują urządzenia przytwierdzone do ściany, kominy dwustronne albo narożne. Jeśli zdecydowaliśmy się natomiast na samodzielne zrealizowanie obudowy kominka, prócz naturalnego kamienia możemy wyszukać również praktyczną, ale bardzo efektowną cegłę lub ozdobne kafle, które wprowadzą do naszego domu charakter wiejskiej chaty. Bywa także, iż obecność kominka w mieszkaniu jest podkreślona przy pomocy odznaczającej się od ścian obudowy bądź odbiegającym również pod względem faktury, ale i także koloru wykończeniem – kamiennym bądź ceramicznym. Kominek często umieszcza się też przy ścianie zewnętrznej, np. pomiędzy oknami – jest to bowiem najchłodniejszą część tej przegrody, przez jaką zazwyczaj ucieka najwięcej ciepła. Takie położenie kominka umożliwi ograniczyć te straty. Ponadto takie rozwiązanie pozwala zbudować po zewnętrznej części ściany, w ogrodzie, drugi kominek zewnętrzny, z jakiego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania czy odpoczynku na świeżym powietrzu.
Drewno do kominka winno być jej jak najmniej mokre, bowiem gorzej się pali i zazwyczaj jest zanieczyszczona. Konieczne jest doprowadzenie do kominka świeżego powietrza z, zewnątrz, co umożliwia odpowiednie jego działanie.
Dobrze natomiast pamiętać, że połączenie ciemnej obudowy z ciemnym drewnem obok może być zbyt przytłaczające – lepiej wykorzystać jeden z jaśniejszych kolorów drzewa – albo zastosować ciemne drewno, za to pomalować pokrywę kominka na biało. Należy dodatkowo pamiętać, iż kominki opalane drewnem wymagają miejsca na składowanie drzewa. Ponadto należy troszczyć się o żar, zaś to wiąże się z potrzebą przynoszenia drzewa. Najlepiej więc, aby miejsce składowania drewna nie znajdowało się daleko od komina. Niezależnie od tego, na jaki kominek się zdecydujemy, musimy pamiętać, iż jego wykończenie powinno współgrać ze trendem panującym w salonie. Bez względu na to czy wolimy wygląd innowacyjny lub klasyczny, kominek może być głównym elementem naszego salonu. Projektując kominek należałoby wziąć pod uwagę obustronne położenie wobec siebie telewizora, kominka oraz mebli wypoczynkowych. Jeżeli w nieprawidłowy sposób ustawimy telewizor a także kominek obok siebie, w pokoju zamiast sfery relaksu zapanuje artystyczny chaos. Projektanci mieszkań doradzają postawienie kominka i telewizora na przeciwstawnych sobie ścianach, tak by design salonu wyznaczał jednolitą całość. Bezpieczne a także komfortowe w eksploatacji są także kominki elektryczne Identycznie jak kominki ekologiczne nie potrzebują dostarczania opału bądź odprowadzania spalin, w tym przypadku jednak nie dochodzi nawet do powstawania ognia.
Dziękuje bardzo za artykuł. Sporo wyjaśnił. Dobra robota.