Panele podłogowe – luksus dla każdego?

Panele z rozmachem zastąpiły drewniane podłogi w wielu wnętrzach w naszym domu. Dzieje się tak za sprawą większej odporności deski panelowej od tej drewnianej, niższej ceny, a efekt końcowy jest zbliżony.
Drewniana posadzka może mieć wiele odsłon, a każdy dostrzega inne cechy. Przed rozpoczęciem robót, należy zobaczyć, czy posadzka jest równa. Jeżeli nie, należy użyć szpachlowej masy wyrównującej tak, aby nawierzchnia była idealna. Zewnętrzna część paneli może być pokryta laminatem połyskliwym, matowym albo półmatowym. Im bardziej lśniąca płaszczyzna, tym lepsze odbicie słońca oraz tym intensywniejszy odcień. Podłogi z połyskiem lepiej zamontować w miejscach, jakie nie są bardzo intensywnie nasłonecznione. Posadzki matowe wyglądają dużo bardziej naturalnie i są przeznaczone do wnętrz bogatych w naturalne światło. W domowych pomieszczeniach panele zapewniają klimatyczny wystrój. Jednakże decydując się na panele trzeba wybierać te o odpowiednich właściwościach oraz parametrach. Chociaż panele dosyć mocno przyciągają brud i kurz, to nie sprawiają większych kłopotów przy sprzątaniu. Panele należy sprzątać jedynie mokrą ścierką, jaka nie przekazuje znacznej ilości wody. Producenci efektywnie zdobywają coraz to doskonalsze rezultaty produkując choćby panele podłogowe wodoszczelne do kuchni. Zasada jest niesłychanie prosta – im wyższa klasa, tym lepszy produkt. Jednakże prawidłowy wybór względem klasy używalności potrafi przyprawić zawrót głowy. Wszystko dlatego, iż panele podłogowe dzielą się na dwie główne grupy – do użytku kuchennego a także do użytku publicznego, a jednocześnie mają aż 6 klas używalności. Istotna jest także grubość panela. Im jest grubszy, tym atrakcyjniejszy, bardziej niewrażliwy na pęknięcia a także zniekształcenia. Solidne gatunkowo panele zaczynają się od 8 mm grubości. Paneli nie nakleja się, nie przybija ani nie przykręca do posadzki. Łączy się jedynie ich krawędzie. Są panele z wpustem i wypustem (zaadaptowane są do łączenia na klej) oraz panele z profilem zatrzaskowym. Grube panele mają wytrzymałe zamki, które gwarantują stabilność połączeń w czasie korzystania. Nie warto kupować cieńszych niż 7 mm, bowiem przeważnie jakość takich paneli pozostawia sporo do życzenia. Natomiast o wytrzymałość na uderzenia informuje właściwe oznaczenie.

Na podstawie podziału paneli wedle grupy użyteczności, bezpośrednio połączonym z zwiększeniem ruchu, optymalnie jest dobrać takie o identyfikatorze 23, przeznaczone do salonu, korytarza i oczywiście kuchni – takie panele dadzą nam pewności solidności przez lata.
By poddasze mogło zostać poddane adaptacji na poddasze funkcjonalne należy wykonać zmiany sposobu używania obiektu budowlanego. Bez względu na to w jakim fasonie będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad uyżciem widocznych fragmentów budowy dachu, jako składnika dekoracyjnego – jeżeli twoje poddasze ma widoczne krokwie, nie chowaj ich! Okna dachowe warto zaopatrzyć w bezprzewodowe sterowanie oknem i dodatkami za pomocą pilota czy przełącznika naściennego. Wyposażając lokum na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na rozstawienie mebli. Ich rozdysponowanie uzależnione jest od ostrości skosów. Wyższe partie poddasza to doskonałe miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy przypadkowych zderzeń z sufitem. Gdy już wiemy, którą role przejmie nasze poddasze, to najistotniejsza w dalszym kształtowaniu jego właściwej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie zalet oraz wyjątkowo wymagających do narzędzia miejsc. Nikt nie twierdzi, iż okolica pod skosem łatwo zaaranżować, a jeszcze łatwiej umeblować, stąd warto zdecydować się na meble na wymiar, które bez problemu dopasujemy do wszystkich narożników, obniżeń, skosów oraz przestrzeni pod oknami. Skosy ogólnie nie należą do najprostszych przestrzeni do aranżacji i adaptacji, jednak jest kilka zasad i stałych, których przestrzeganie zdecydowanie pomoże nam adaptację poddasza. Nim jednak przystąpimy do działania, musimy stworzyć gruntowną ocenę poziomu technicznego obiektu, oraz następnie zdać sobie na pytania, czy jesteśmy w stanie ten remont wykonać a także czy będzie nam się to faktycznie opłacało.

One thought on “Panele podłogowe – luksus dla każdego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + szesnaście =