Czy warto zainwestować w schody drewniane?

Schody świetnie wpisują się w aranżacje nowoczesnego budynku. Warto przed ich zakupem stworzyć analizę a także wybrać wariant, który zaspokoi nasze wszystkie oczekiwania.
Schody drewniane są elementami domu pozwalającymi na przechodzenie między kondygnacjami. Mogą posiadać konstrukcję samonośną lub zostać przytwierdzone na wylewce betonowej. Do stworzenia schodów głównie wykorzystuje się drzewo rodzime (np. dąb, buk, wiśnia). Najdroższe w przygotowaniu, gustowne schody powstają z drewna zagranicznego (np. banki rai, teak, eukaliptus). W przypadku schodów drewnianych bardzo znacząca jest ich impregnacja – na rynku dostępne są dwa wariantów lakierów – rozpuszczalnikowe a także wodne. Pierwszy rodzaj jest tworzony na bazie rozpuszczalników ropopochodnych, natomiast drugi na bazie wodny pitnej. Zarówno lakiery rozpuszczalnikowe, jak i lakiery wodne mogą występować w wariancie matowym, jak także połyskującym, tworząc na warstwie schodów oczekiwaną warstwę. Lakier błyszczący jest zdecydowanie bardziej efektowny oraz pasuje do eleganckich, niekonwencjonalnych mieszkań, należy jednakże pamiętać, iż wszelkie porysowania oraz wady jego powierzchni będą podwójnie widocznie. Należałoby zastanowić się przede wszystkim, czemu schody służą. W domu wchodzi się po nich na wyższe piętro wiele razy dziennie. Korzystają z nich zarówno dorośli, jak również osoby stare, częstokroć ułomne, a także najmłodsi. Z jednej strony budowa musi być wytrzymała na długofalowe obciążenia, a z drugiej dobrze zabezpieczona przed upadkiem z ogromnej wysokości.

Schody z drzewa starzeją się wraz z domem, o czym z czasem przypominają uroczym a także delikatnym skrzypieniem, jednakże nawet będąc w sędziwym wieku, wyglądają cały czas efektownie. Poprawnie impregnowane schody mogą sporo wytrzymać i służyć rodzinie przez dziesiątki lat.
Projektując schody należałoby skorzystać z pomocy projektanta pomieszczeń, jaki pomoże urządzić optymalnie dowolną powierzchnię. Moim zdaniem najlepiej jest postawić na wysoką jakość a także solidność, dlatego do realizacji naszych schodów należy wybrać odporne drzewo suszone odpowiedniej wilgotności. Dopiero tak wybrany naturalny surowiec będzie idealnie mocny a także wytrzymały, co przełoży się na dziesiątki lat bezusterkowej eksploatacji schodów. Zwłaszcza polecam schody z drewna dębowego a także bukowego, które charakteryzują się dużą twardością, solidnością oraz odpornością na wycieranie. Godną polecenia ofertą są również schody jesionowe, jakie właściwie nie ustępują dębowym oraz bukowym pod względem wytrzymałości, a wyróżniają się ponadto interesującym ubarwieniem oraz pręgowaną strukturą. Koszt schodów jest bardzo różny, zależnie od typu a także rozmiarów oraz dobranych materiałów wykończeniowych. Bardzo kosztowne może być np. drzewo egzotyczne na stopnie. Niewątpliwe najpopularniejszym rozwiązaniem będą schody wewnętrzne z drewna jodłowego czy sosnowego. Dużym zainteresowaniem cieszą się schody na konstrukcji, które idealnie prezentują się w mieszkaniach nowoczesnych. Wybierają schody do naszego mieszkania należy dodatkowo uwzględnić ogólny Projekt całej kompozycji tak aby schody do niej pasowały. Schody są lekkie oraz nie zabierają optycznie zbyt dużo przestrzeni, przy czym nadają mieszkaniu unikatowego charakteru, dlatego warto w nie zainwestować.

One thought on “Czy warto zainwestować w schody drewniane?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć − dwa =