Oczko wodne – czy to dobry pomysł?

Moim zdaniem w budowie oczka najistotniejszy jest plan. Warto zapoznać się z informacjami, jakie można znaleźć w Necie, żeby nie popełnić kardynalnych błędów i uniknąć późniejszych modyfikacji.
Zanim ruszymy z budową należy zaopatrzyć się we wszelkie niezbędne materiały: płaski kamień, żwir rzeczny, piasek, folię do oczek wodnych. Prace zaczyna się od wyznaczenia obrysu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym projekcie wężem ogrodowym albo linką, dzięki którym łatwiej będzie można ocenić układ i wielkość zbiornika. Do przeprowadzenia wszelkich prac konieczne są poziomica, sznur do określania poziomu wody. Pomyśleć również należy o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty oraz taczki. Światło oczka wodnego można stworzyć w postaci lamp stojących montowanych na brzegu albo jako oświetlenie dna, z lampami postawionymi pod wodą. Część lamp wodnych napędzanych jest prądem 12V, przez co niezbędne jest zamontowanie transformatora bezpieczeństwa (musi on znajdywać się w suchym miejscu). Dobrym rozwiązaniem problemu może być rozciągnięcie nad zbiornikiem sieci zabezpieczającej, ewentualnie systematyczne wyciąganie liści czerpakiem, co jednak jest mocno absorbującym zajęciem. Mini oczko wodne możemy również zaaranżować w kamiennej misie, wyglądającej efektowanie na kamiennej podporze, pośród krzewów, jakie dadzą lekkie zacienienie. Pamiętajmy, by w takich niewielkich pojemnikach od czasu do czasu wymienić wodę. Kluczowe jest także właściwe ochronienie foli – dzięki temu obniżamy ryzyko zniszczenia jej przez ostre kamienie oraz mocno ukorzeniające się rośliny, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przebiciem możemy także skorzystac z zapór kapilarnych dla kłączy a także folii osłaniających przed korzeniami.

Zrealizowanie oczka wodnego może być rzeczą łatwą oraz szybką pod warunkiem, iż został on dobrze zaplanowany bądź zaprojektowany. Zobacz ten tekst i dowiedz się więcej o oczkach wodnych.
Wielkość oczka winna być dopasowana do wymiarów ogrodu. Nie może ono ograniczać możliwości swobodnego poruszania się po posesji. Jego rozmiar należałoby wybrać tak, aby zbiornik akcentował wyłącznie stylistykę otoczenia a także nie zakłócał aranżacji ogrodu. Glebę z wykopu możesz użyć do zbudowania wzniesień, na których umieścisz kwaity. Warto być ogrodnikiem w naszym oczku – zamiast alg można w nim zasadzić rośliny podwodne, które zaopatrują wodę w tlen, a także usuwają substancje toksyczne i zapobiegają patologicznemu rozrostowi bakterii oraz glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, jakiej gwiaździste liście utrudniają dostęp słońca do podłoża zbiornika, a tym samym ograniczają rozwój niechcianej roślinności. Na dnie można również zainstalować worki z kwaśnym torfem – one także hamują proces wzrostu glonów oraz sinic. Jest to szczególnie ważne, jeżeli zakładamy w oczku hodowlę ryb. Wówczas powietrze krążące między strumykiem a stawem może nam nie wystarczyć. W takim wypadku świetnym wyjściem może okazać się fontanna. Wybierzmy raczej sprzęt praktyczny w formie, jakiego kluczową funkcją będzie poruszanie wody. Jeśli z ogrodu mają korzystać również dzieci, należy zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć odpowiednio krańce oczka wodnego płotkiem czy murkiem, a jeżeli dzieci są naprawdę małe, wziąć pod uwagę konieczność zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej plecionki, umiejscowionej płytko pod lustrem wody, aby dziecko nie mogło wpaść głębiej. Minusem używania gotowej formy jest to, iż da się w ten sposób przygotować tylko niewielkie oczko, ponieważ gotowe konstrukcje rzadko kiedy przekraczają 140 cm w najszerszym wymiarze. Między kamieniami umieszczamy rośliny, dopasowując ich rodzaj do właściwej głębokości. Woda w ogrodzie fascynuje, bawi, poprawia Twój nastrój oraz mikroklimat, gdyż nawilżają powietrze oraz przynosi orzeźwiającą świeżość w gorące letnie dni. Styliści ogrodów zalecają, by oczko wodne było umiejscowione w kluczowym miejscu naszej części, choć nie stanowi to bezwzględnej konieczności. Istotniejsze jest, by staw komponował się z przyrodą ogrodu i pasował do całej kompozycji otoczenia. Trzeba podkreślić, że w przydomowym ogrodzie najbardziej pozytywnie będzie wyglądało oczko wodne mające nieregularne kontury krańców.

One thought on “Oczko wodne – czy to dobry pomysł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − dziesięć =