Domy energooszczędne – sprawdź porady specjalistów!

Dobra inwestycja to bez wątpienia taka, która prędzej czy później zacznie procentować. Moim zdaniem bez wątpienia taka lokatą jest budowa energooszczędnego budynku.
Wygląda na to, iż nadal często dajemy się zmylić temu, iż z ogrzewania musimy korzystać tylko przez parę miesięcy (i to z różnym nasileniem), podczas gdy światło a także wszelkie wyposażenia elektryczne działają na znacznych obrotach przed okrągły rok. Budynek pasywny musi być szczelny na przenikanie powietrza, żeby nie było niekontrolowanego napływu zimnego powietrza z zewnątrz oraz zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada skuteczność odzysku ciepła z wentylacji domków pasywnych. Pomimo, iż obsługa budynku pasywnego jest tania, ich budowa wciąż nie cieszy się ogromną sławą. Spowodowane jest to wielkimi nakładami finansowymi, które na samym starcie musi ponieść deweloper. Kupno materiałów budowlanych i instalacji może być w przypadku domu pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa standardowego. Przy dobrze zaprojektowanym oraz przygotowanym domu pasywnym nakłady zwracają się natomiast już w trakcie pierwszych kilkunastu lat od zakwaterowania. Do domów energooszczędnych uznaje się również dom pasywny. Dom pasywny jest specjalnie zaprojektowanym budynkiem, jaki zużywa nawet ośmiokrotnie mniej energii aniżeli dom tradycyjny.

Największą korzyścią domu energooszczędnego jest oszczędność, którą codziennie dla nas generuje. Jednorazowa inwestycja potrafi się zwrócić już w kilkanaście lat, zatem moim zdaniem warto!
Porównywalnie jak w przypadku domów pasywnych na końcowe koszty budowy domku energooszczędnego wpływają wszystkie dodatkowe instalacje, jakie maja przyczynić się do znacznego zmniejszenia zużycia prądu. Domy energooszczędne obejmują niższe użycie energii, ogrzewania a także gorącej wody. Rezultat zyskujemy dzięki często prostym zabiegom konstrukcyjnym- spójnej bryle budynku, właściwemu usytuowaniu na nieruchomości, izolacji, czy przemyślanemu planowi wnętrz. Ogromne przeszklenia umożliwiają maksymalnie zagospodarować promieniowanie słoneczne a także jego ciepło. Na atencję zasługuje też wykorzystanie kolektorów słonecznych (uzyskujemy dodatkową energię), lub rekuperatorów, umożliwiających na pozyskiwanie ciepła z powietrza wydobywającego się z domu. Ekonomii można szukać wszędzie, a poniesione początkowo koszty często zwracają się już po paru latach. W domach starego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, jaka jest odpowiedzialna za znaczne straty energii. Należy też liczyć się z niedogodnościami związanymi z innymi, domowymi instalacjami. Warto zauważyć, iż struktura szkieletowa ścian w powiązaniu z niezwykle trwałymi fundamentami i posadzką umożliwi osiągnąć doskonałe parametry termiczne ścian. Żeby ograniczyć wykorzystanie mocy, w budynkach niskoenergetycznych, podobnie jak w budynkach pasywnych, często stosuje się kolektory słoneczne, pompy ciepła, podgrzewacze, gruntowe wymienniki ciepła oraz pompy służące do pozyskiwania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym również wielkość, jak i układ budynku ma znaczenie w kontekście utraty energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich odpowiednio rozumiana. Odnosi się to głównie do domków z drewna a także tych z bali, jakie niezwykle często są zwane przez wykonawców energooszczędnymi, co niestety – jest jedynie chwytliwym wyrażeniem. Dobry budynek to taki, który jest ekonomiczny w utrzymaniu a także niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy domu z firmą budowlaną zależy od rejonu, w którym budujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × pięć =